Forum AvocatNet Italia Taxe, impozite si alte probleme de ... Impozit catre statul italian.
Discuție deschisă în Taxe, impozite si alte probleme de afaceri

Impozit catre statul italian.

Daca nu am platit impozitul pe salariu vreme de trei ani in Italia si am fost luata in evidentele fiscului in acest sens, daca nu platesc ce risc sa se intample, atata vreme cat eu nu mai locuiesc acolo? Exista vreo conventie europeana in acest sens?
elenagrum, utilizator
Buna ziua,

In baza datelor furnizate catre Guardia di Finanza de INPS si Agenzia delle Entrate, veti fi acuzata de evaziune fiscala.
Am inteles, deci singura sansa este sa platesc. Mentionez ca nu a fost rea credinta, nu am stiut, fiind pentru prima data acolo. Nu pot face nimic in acest sens pt a diminua suma? Va multumesc inca o data pt tot!
Buna seara,
Ar trebui sa asteptati pana la noul termen de scutiri de plata a penalitatilor facute de Agenzia delle Entrate si INPS . Se numeste "rottamazione fiscale". E bine sa va interesati in prealabil la ce suma totala se ridica debitul Dvs. Si apoi va trebui sa faceti aceasta cerere de scutire a penalitatilor si sa platiti doar debitul dupa scadenta data de INPS.
Aveti aici un articol:
[ link extern ]
[ link extern ] /
Bafta!