Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care institutie imi va da adeverinta de grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care institutie imi va da adeverinta de grupa de munca

Buna ziua,

Pentru activitatea de 3 ani de stagiatura 1983-1986 la un Combinat de apa grea Turnu Severin ,dar detasata la Combinatul de Ingrasaminte Chimice Arad, cine imi va acorda adeverinta de grupa de munca in conditii de munca deosebite?Mentionez ca am lucrat pe 3 schimburi in sectii cu grad mare de poluare,
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Cu stima
Grosan Nora
Arad
Pentru perioada respectiva, in carnetul de munca ar trebui sa se regaseasca mentiunea detasarii si eventuale inscrisuri ale CICh Arad.
Pentru inscrisurile facute de CICh Arad aceasta firma va emite adeverinta pentru lucru in conditii de grupa de munca.
În 1996 combinatul, purtând numele de Archim și aflat în proprietatea FPS și FPP, a intrat în lichidare.
Prin urmare, va trebui sa gasiti detinatorul legal al arhivei acestuia pentru a vi se elibera acea adeverinta.

Vedeti daca va pot ajuta cei de la Arhivele Nationale - Directia Judeteana Arad
dresa: Str. Ceaikovski nr. 2-6, Arad, judeţul Arad, cod 310052
Telefon: 0257/233818
Fax: 0257/233818
E-mail: arad@arhivelenationale.ro

sau

cei de la Institutia Prefectului judetului Arad
[ link extern ]

ori Casa Judeţeană de Pensii
[ link extern ]
Buna ziua,

Va multumesc ptr raspunsul Dvs.Am gasit arhiva Combinatului din Arad care este la o firma privata, cu copiile din cartea de munca m-am prezentat cu solicitarea mea si ei m-au trimis la Combinatul de apa greadin Turnu Severin, afirmand ca ei sunt cei care sunt indreptati sa imi ofere adeverinta.Mentionez ca eu nu am lucrat nici o zi in acel combinat.
Va multumesc anticipat
Cu stima
Nora Grosan
Adeverinta pentru perioada in care ati fost detasat se elibereaza numai de acea societate care este detinatoarea arhivei Combinatului Chimic.

Puteti sesiza ITM-ul cu privire la refuzul eliberarii adeverintei.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspunsul Dvs, ma voi adresa la ITM Arad.
Cu stima,
Nora Grosan