avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drept vizita inchisoare fosta sotie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drept vizita inchisoare fosta sotie

Buna ziua!
Va deranjez si eu cu o intrebare, in cazul in care 2 persoane au divortat,au impreuna un copil minor si una din persoane momentan se afla in arest preventiv,fosta sotie are drept de vizita? Este considerata ruda de gradul 1 sau nu mai are nici un drept,chiar daca au impreuna un copil minor si custodie comuna? Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 25 Iunie 2018
AndraBB, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters82289 , utilizator 16:31, 25 Iunie 2018
Dreptul de a primi vizite îl au toţi condamnaţii, indiferent de regimul de executare a pedepsei sau cine solicita vizita. Rudele au prioritate fata de alte programari, (persoane terte sau prieteni) daca detinutul este de acord sa primeasca vizita, iar ceea ce diferă sunt numărul şi periodicitatea acestor vizite.

Prin urmare, si dv puteti solicita programarea la vizita insa daca detinutul refuza primirea sau este depasit numarul de vizite ori exista o dispozitie a conducerii penitenciarului de sanctionare a detinutului privind limitarea dreptului la vizita, nu il puteti vizita
Ultima modificare: Luni, 25 Iunie 2018
ContSters82289, utilizator
Va multumesc pentru raspunsul rapid! Momentan fostul sot se afla in arest preventiv la ipj,nu la penitenciar. Si de acolo mi s-a spus ca au drept de vizita doar rudele de gradul 1 . Avand in vedere ca este o distanta f mare intre domiciliul meu si ipj as dori sa stiu daca sunt considerata ruda de gradul 1 sau nu,daca voi primi drept de vizita sau nu,avand in vedere ca avem un copil minor impreuna , el este de acors si sa nu fac acest drum degeaba.
Va multumesc!

Traian Fanea a scris:

Dreptul de a primi vizite îl au toţi condamnaţii, indiferent de regimul de executare a pedepsei sau cine solicita vizita. Rudele au prioritate fata de alte programari, (persoane terte sau prieteni) daca detinutul este de acord sa primeasca vizita, iar ceea ce diferă sunt numărul şi periodicitatea acestor vizite.

Prin urmare, si dv puteti solicita programarea la vizita insa daca detinutul refuza primirea sau este depasit numarul de vizite ori exista o dispozitie a conducerii penitenciarului de sanctionare a detinutului privind limitarea dreptului la vizita, nu il puteti vizita

Conform art.68 din Legea 254/2013 privind executarea pedepselor şi a măsurilor privative de libertate şi a prevederilor art. 4 lit. c şi f din Ordinul Ministerului Justiţiei nr. 2714/C/2008, arestaţii preventiv şi persoanele condamnate pentru care nu s-a stabilit regimul de executare a pedepsei beneficiază de 4 vizite/lună.

Potrivit art.38 din Legea 254/2013, vizitele pot fi efectuate de către membrii de familie, cu aprobarea şefului unităţii de poliţie unde funcţionează arestul. Cu consimţământul persoanelor private de libertate, aceştia pot fi vizitaţi şi de alte persoane.

Totodata art. 110 al. 2 din Legea 254/2013, prevede ca persoanele arestate preventiv în cursul urmăririi penale pot primi vizite numai cu acordul procurorului care efectuează sau supraveghează urmărirea penală.

Prin urmare, puteti solicita procurorului acceptul de a va aproba cererea de vizita motivata corespunzator avand in vedere necesitatea legaturii cu minorul.
Ultima modificare: Luni, 25 Iunie 2018
ContSters82289, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mutarea intr un alt penitenciar mai aproape de casa melinaR melinaR buna seara am un nepot care e inchis de 5 ani si ceva are de facut 7 ani jumate si e la un penitenciar de 100 si ceva de km distanta de casa ma intereseaza ce ... (vezi toată discuția)
Bună seara am câteva întrebări legat de o speță: o cunoștință ... AndreiUrsanu AndreiUrsanu Bună seara am câteva întrebări legat de o speță: O cunoștință a fost recent condamnată la 4 ani și 8 luni de închisoare cu executare într.un caz ... (vezi toată discuția)
Transfer detinut în afara razei domiciliului lui! deținut de ... Nata88 Nata88 Transfer detinut în afara razei domiciliului lui! Deținut de peste 65 de ani din GL care își exercita pedeapsa la penitenciarul Targusor i se aduce la ... (vezi toată discuția)