avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general LICHIDITATE CURENTA?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

LICHIDITATE CURENTA?

Imi spuneti si mie va rog cum se calculeaza lichiditatea curenta?
multumesc:(
Cel mai recent răspuns: Fănel Plopeanu , Consultant asigurari 13:22, 3 Noiembrie 2009
Se calculeaza ca raport intre activele circulante si totalul datoriilor pe termen scurt. Cu cat valoarea sa este mai mare, cu atat compania are o capacitate mai mare de a-si plati datoriile curente fara sa apeleze la resurse pe termen lung sau la noi imprumuturi. O valoare subunitara inseamna ca firma are nevoie sa se imprumute sau sa vanda o parte din activele imobilizate pentru a-si plati datoriile si a evita falimentul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indicatori finaciari StoMada StoMada Buna seara, Am o intrebare cu privire la calculul a doi indicatori finaciari : - [b]indicatorul lichiditatii curente = active curente / datorii ... (vezi toată discuția)
Analiza pozitiei financiara a unei intreprinderi din domeniul consultantei financiar contabile stroetania stroetania buna ziua as dori sa apelez si eu la bunavointa dv oastra sa ma ajutati cu o analiza financiara a unei firme a carei indicatori se prezinta astfel: Indicator ... (vezi toată discuția)