Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general LICHIDITATE CURENTA?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

LICHIDITATE CURENTA?

Imi spuneti si mie va rog cum se calculeaza lichiditatea curenta?
multumesc:(
Se calculeaza ca raport intre activele circulante si totalul datoriilor pe termen scurt. Cu cat valoarea sa este mai mare, cu atat compania are o capacitate mai mare de a-si plati datoriile curente fara sa apeleze la resurse pe termen lung sau la noi imprumuturi. O valoare subunitara inseamna ca firma are nevoie sa se imprumute sau sa vanda o parte din activele imobilizate pentru a-si plati datoriile si a evita falimentul.