Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stabilire gradatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stabilire gradatie

La stabilirea vechimii ,perioada lucrata cu CIM -timp partial, cum se calculeaza? Ex. 5 luni cu 2 ore/zi, ce vechime in munca rezulta?
Multumesc!
In ce perioada - din data ... pana in data .... - s-a lucrat cu timp partial ?
gluten, utilizator
Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Astfel, durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.

1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.
Atunci, unde-i diferenta?!
Situatiile sunt diferite....
Cum sa fie egala vechimea in munca , in functie de durata contractului si nu in functie de numarul de ore lucrate?!