Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prelucrarea datelor cu caracter personal
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prelucrarea datelor cu caracter personal

Are voie o firmă de recuperări creanțe să folosească datele mele cu caracter personal, ținând cont de noua lege privind protecția datelor cu caracter personal? Exemplu : contract de credit în 2002 cu ING Bank neachitat. Banca vinde datoria unei firme de recuperări creanțe. În ce măsură firma de recuperări creanțe se poate folosi de datele mele personale? După întrarea în vigoare a legii europene (DGPR), pot solicita firmei de recuperări creanțe să fiu uitat și să le interzic folosirea datelor mele personale?
Nu puteti. Exista un interes legitim in cazul dvs. Si anume: recuperarea creantei.
Mulțumesc pentru răspuns. Deci dacă există un interes legitim, orice persoana juridica poate prelua și prelucra informațiile cu caracter personal fără acordul persoanei în cauză?

Company Advising a scris:

Nu puteti. Exista un interes legitim in cazul dvs. Si anume: recuperarea creantei.

Absolut. Daca se dovedeste interesul legitim pot refuza stergerea datelor ( este specificat expres in Regulamentul 679/2016 ). Dar daca va executa silit si nu ati mai platit nimic in ultimii 3 ani, aveti sanse prin contestatie la executare. Succes.