Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Pensie de întreținere vs. poprire pe venit: care ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Pensie de întreținere vs. poprire pe venit: care este procentul maxim cumulat în care se pot face reținerile, și care creanță este prioritară?

In cazul in care instanta de judecata hotaraste plata unei pensii alimentare pana la varsta de 18 ani a copilului in timp ce pe venitul lunar (salariu) exista deja o poprire in curs (1/3 din venitul net), care este procentajul final cumulat datorat catre recuperator si catre pensie alimentara? Poate depasi 50% ? Poate fi pensia alimentara stabilita la 25%, iar poprirea sa scada de la 33% la 25% in favoarea pensiei alimentare? Care este prioritara? Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Pensia alimentara catre minor este prioritara, In momentul infiintarii popririi privind pensia, cuantumul celeilalte popriri va scadea, totalul sumelor poprite neputand depasi 1/2 din salariul net lunar.