Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract intretinere

Buna seara! Am o cunostinta care are un contract de intretinere, in care scrie ca subsemnata x il imputerniceste pe fiul ei necasatorit sa o intretina (medicamente, hrana.....) pe durata vietii iar dupa moartea ei fiului ii ramane casa.intre timp fiul s-a casatorit are copii....Subsembata x a decedat, fiului i-a ramas casa.Intrebarea este daca se ajunge la un eventual divort sotia are ceva drept in acea casa? Fratii sotului pot contesta acel contract de întreținere? Mulțumesc anticipat!
Soția nu are nici un drept la casă deoarece este un bun dobândit înainte de căsătorie.
Dacă a contribuit la repararea și întreținerea casei, poate cere să fie despăgubită print-un drept de creanță.

Frații au dreptul legal să atace în instanță actul, dar nu le garantează nimeni că vor obține ceva fiind un contract de întreținere.
Vă mulțumesc pentru răspunsul dvs.!