Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Certificat fiscal lipsa la cumparare auto sh
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Certificat fiscal lipsa la cumparare auto sh

Buna ziua, am cumparat o masina anul trecut. Masina am cumparat-o aparent de la un intermediar, masina este inmatriculata pe alta persoana despre care intermediarul a zis ca este plecata din tara si cand se va intoarce, in Noiembrie, va trimite fiscalul.

Crezandu-l, am luat asa masina si nici in ziua de azi nu am primit fiscalul. C/V este facut de intermediar cu datele propietarului de drept, pe langa C/V in 3 exemplare, mai am copie dupa buletinul proprietarului si toate actele masinii.

Ce pot sa fac? Vreau sa inmatriculez masina pe numele meu si sa fie totul legal. Mentionez ca am poze din ziua achizitiei, cu intermediarul langa masina numarand banii, deci as putea oricand sa lansez o plangere. Dar as vrea sa fie totul amiabil si daca se poate sa rezolv eu, fara alte implicatii.
Proprietarul din CIV nu poate sa va mai prezinte certificat fiscal deoarece mai mult ca sigur ca acesta dupa instrainarea auto a radiat vehiculul de pe rolul sau fiscal
Ce este de facut? Proprietarul din civ este trecut si in contractul scris de intermediar