Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Poate o adunare generala sa fie declarata nestatutara ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Poate o adunare generala sa fie declarata nestatutara ?

Poate o adunare generala sa fie declarata nestatutara daca in asociatie sunt 142 apartamente, din ei 31 nu au cerere de membru iar la adunare sunt prezenti 57 pers cu tot cu imputerniciri? Si inca ceva. Statutul cum trebuie sa arate ca sa fie considerat legal? de cine trebuie sa fie semnat sau daca trebuie inregistrat pe undeva sa aiba un numar si o data sau ceva.
Ce legatura are statutul asociatiei cu exietnta cvorumului legal prevazut?
daca asociatia de proprietari are 142 proprietari legal cvorumul este atins daca sunt prezenti 72 participanti-personal sau prin reprezentant cu delegatie
Statutul asociatiei de proprietari se redacteaza la infiintarea asociatiei de proprietari si face parte din documentele necesare depunerii la autoritate pentru acordarea personalitatii juridice
L nr 230/2007
Articolul 6
(1) Cererea pentru dobandirea personalitatii juridice a asociatiei de proprietari impreuna cu statutul, acordul de asociere si procesul-verbal al adunarii generale de constituire se depun si se inregistreaza la organul financiar local in a carui raza teritoriala se afla cladirea.
(2) Statutul si acordul de asociere se intocmesc in baza prezentei legi.
(3) Acordul de asociere trebuie sa contina:
a) adresa si individualizarea proprietatii individuale, potrivit actului de proprietate;
b) numele si prenumele tuturor proprietarilor;
c) descrierea proprietatii, cuprinzand: descrierea cladirii, structura cladirii, numarul de etaje, numarul de apartamente structurate pe numar de camere, numarul spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, suprafata terenului aferent cladirii;
d) enumerarea si descrierea partilor aflate in proprietate comuna;
e) cota-parte indiviza ce revine fiecarui proprietar din proprietatea comuna.
(4) Asociatia de proprietari dobandeste personalitate juridica in baza incheierii judecatorului-delegat desemnat la organul financiar local de catre presedintele judecatoriei in a carei circumscriptie teritoriala se afla cladirea.
(5) Incheierea se da fara citarea partilor si este executorie.
(6) Incheierea este supusa numai apelului, in termen de 5 zile de la comunicare . Apelul se judeca cu citarea partilor.

multumesc stiu ce este statutul doar ca nu am vazut un statut sa stiu daca ce avem noi este legal sauuuu facut sa fie. Caci nu are semnaturi, nu este intocmit de notar sau vre-o parafa de judecator. Poate stie cineva sa imi spuna concret. Legat de cvorumul intrunit la A.G. la noi mereu s-a tinut cont doar de proprietarii care au facut cerere de inscriere in asociatie si care sunt membrii. "Articolul 24
(1) Adunarea generala poate adopta hotarari, daca majoritatea proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari (jumatate plus unu) sunt prezenti personal sau prin reprezentant legal."
cat despre legatura dintr-e cele doua este una singura. Il legea 230 zice "art,25 d) un membru al asociatiei de proprietari poate reprezenta unul sau mai multi membri absenti, daca prezinta imputernicire semnata de catre proprietarii in numele carora voteaza;"iar in asa zisul nostru statut zice ca un membru nu are voie decat cu o singura imputernicire, dar asa zisul statut este doar ceva scris si printat de oricine, Eu vreau sa stiu daca cineva poate contesta aceasta Adunare si daca ar putea avea si castig de cauza.
si inca ceva. Daca era nestatutara de ce presedintele a lasat-o sa se tina? nu el trebuia sa zica ca nu este intrunit cvorumul si sa nu se tina?
Statutul asociatiei de proprietari nu este necesar sa fie intocmit/redactat de catre notar
Legiutorul nu a dispus numar minim sau maxim de delegatii care pot fi incheiate in favoarea unui singur membru proprietar
Daca in statutul existent la dosarul in baza caruia a fost dispusa infiintarea persoanei juridice acel statut ramane valabil
Ati precizat ca numarul proprietarilor este de 142 proprietari dintre care 31 nu au incheiat acord de asociere cu asociatia de proprietari iar la adunarea generala au fost prezenti 57 membrii proprietari-personal sau prin reprezentant cu delegatie
In acest caz ,57 participanti din 111 membrii proprietari ,intruneste numarul necesar ca adunarea generala sa fie statutara