avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cand trebuie sa returnez permisul?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cand trebuie sa returnez permisul?

Buna ziua! Am pierdut o contestatie legata de depasirea limitei de viteza in urma careia mi s-a suspendat permisul pe 90 de zile. Am primit instiintarea acasa si am fost la tribunal sa legalizez instiintarea pentru a putea sa predau permisul(nu am facut apel chiar daca pe instiintare scria cu drept de apel in 30 de zile) . Doamna de la arhiva a zis ca trebuie sa ma duc de pe data de 10 iulie sa legalizez hotararea deoarece dosarul inca nu este finalizat. Intrebarea mea este: cand trebuie sa predau permisul si cand incep alea 15 zile ca termen de predare a permisului pentru a nu mi se prelungi durata de suspendare?
Cel mai recent răspuns: vladyoyo97 , utilizator 18:57, 3 Iulie 2018
Termenul de 15 zile de predare a permisului incepe din ziua ramanerii definitive a hotararii, deci dupa expirarea termenului de apel de 30 zile. Depasirea acestui termen atrage prelugirea suspendarii pana la 90 zile.


Claudia-Elena Mardare a scris:

Termenul de 15 zile de predare a permisului incepe din ziua ramanerii definitive a hotararii, deci dupa expirarea termenului de apel de 30 zile. Depasirea acestui termen atrage prelugirea suspendarii pana la 90 zile.


Cum aflu ca hotararea a ramas definitiva?
Calculati 30 de zile de la comunicarea acesteia. Ati spus ceva de 10 iulie.


Claudia-Elena Mardare a scris:

Calculati 30 de zile de la comunicarea acesteia. Ati spus ceva de 10 iulie.

Decizia s-a luat pe 29.05 si eu am primit instiintarea acasa pe data de 18.06.
Pe 19.07.2018 hotararea este definitiva. Este prima zi fin cele 15 ale termenului de predare a permisului. Pastrati plicul sentintei pentru a face dovada datei postei de primire!

Alte discuții în legătură

In cat timp primesc acasa sentinta instantei? paul_sonea paul_sonea Am pierdut contestatia facuta la procesul verbal pentru suspendarea permisului pe 30 de zile dar sentinta nu este definitiva si poate fi facut apel in 30 de ... (vezi toată discuția)
Sentinta plangere contraventionala comunicata- cand predau permisul? danypopica danypopica Buna ziua! Am primit acasa in scris \\\\"Sentinta civila\\\\" la o plangere contraventionala (catre INSP de Politie, mi-au luat permisul la trecerea de ... (vezi toată discuția)
Permis supendat TudorEmilia TudorEmilia Buna ziua! Mi-a fost suspendat permisul pt o perioada de 90 zile pentru depasirea vitezei. Am contestat amenda deoarece fapta s-a [etrecut pe autostrada la ... (vezi toată discuția)