Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Primaria si MAI refuza sa aplice sanctiuni pe Legea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Primaria si MAI refuza sa aplice sanctiuni pe Legea 230/2007

Atat primaria cat si MAI refuza sa aplice sanctiuni pe Legea 230/2007. Am facut multe petitii si refuza pur si simplu. Primaria, de exemplu, trimite raspuns cu din legea 230 doar art. 56 alin. 1 aplica sanctiuni, in rest, nu au ei vreo treaba, sustin.

Din acest motiv, totul e ca la balamuc in bloc, o maxima debandada si proprietatea mea s-a naruit vizibil pentru ca administratorul nu face nimic ca stie ca nu pateste nimic si nici comitetul nu respecta vreo lege ca stie ca nu pateste nimic.
Nu doresc sa intru in penal cu ei ca plangerile penale nu au rezolvare.
In civil as vrea sa fac ceva sa imi dea daune, blocul a ajuns o mizerie si nu pot inchiria la pret bun, nici nu pot vinde. E bloc nou si in doar cativa ani s-a facut terci.
Ce ma sfatuiti, va rog ca as putea face?
Multumesc foarte mult.
trimite raspuns cu din legea 230 doar art. 56 alin. 1 aplica sanctiuni,

Fiecare isi cunoaste limita de competenta si in subsidiar si interesul...
Incerc sa va explic concret situatia
Administratorul de imobil este temeinic sa nu faca nimic deoarece el este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii ale presedintelui si ale comitetului executiv
Administratorul de imobil nu are autoritatea si competenta sa dispuna de la sine putere la cererea proprietarilor executarea de lucrari incheierea de afte si actiuni in interesul proprietarilor
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care este ales sa reprezinte si sa apere interesel asociatieid e proprietari si ale membrilor proprietari in relatiile si fata de terti inclusiv in instanta
Viata la bloc nu este pe cat de roz si de linistita ne dorim
Vecinii pot fi batrani,cu afectiuni,cu sensibilitati,cu hachite,cu fobii ,cu simpatii sau antipatii
Problemele curente din bloc se solutioneaza cu multa intelegere,cu intelepciune si cu toleranta
Postarea unei pozitii de razboi de cele mai multe ori atrage consecintye care nu se disipeaza in ani
Afirmati
E bloc nou si in doar cativa ani s-a facut terci.

Nu va suparati de ce dati vina numai pe primarie si MAI ??
Daca in bloc este terci nu se datoreaza nici primariei nici MAI
Dv memebrii proprietari din imobilul de locuit ati inteles sa va asumati responsabilitatea sa acordati increderea unei echipe manageriale care sa administreze imobilul
Nu este vinovata nici primaria nici MAI ca echipa care administareza imobilul dv fie nu stapaneste dispozitiile in domeniu fie cu rea credinta sunt dezinteresati
Afirmati
aplica sanctiuni, in rest, nu au ei vreo treaba

Incerc sa va explic
Daca primaria in urma sesizarilor proprietrailor verifica si constata incalcarea dispozitiilor in vigoare,-daca le constata pentru ca nu toti angajatii serviciului respectiv au rasfoit macar normele care guverneaza infiintarea ,organizare si functionarea asociatiilor de proprietari,au competenta sa aplice sanctiuni asociatiei de proprietari sau direct presedintelui si comitetului executiv
Daca sanctiunea este aplicata asociatiie de proprietari suma este repartizata tuturor proprietarilor
Daca amenda este aplicata presedintelui de asociatie in majoritatea cazurilor acesta contesta in instanta sanctiunea
Apreciati ca inspectorii din primarie sunt interesati si fericiti sa compare in instanta de judecata drept parte in proces ?
Solutionarea problemelor sta exclusiv in puterea dv ,consta in sensibilizarea membrilor proprietari,convocarea de aduare generala,discutarea detaliata a problemelor,alegerea unor vecini care sunt interesati sa faca ceva pentru imobil nu doar sa se bucure de indemnizatia lunara
Inspectorii din primarie nu vor fi chemati la judecatorie, ci primaria e reprezentata de un jurist.
Astept totusi un raspuns de la un jurist.
Cornel Vasile, Consilier juridic

Inspectorii din primarie pot fi chemati pentru audiere deoarece ei au constatat si au intocmit documentul de constatarea contraventiei si eventual de aplicare a sanctiunii
Cornel Vasile, Consilier juridic
Doamna Stefania am o problema asemanatoare si ma intereseaza daca ati reusit sa identificati articolele, - baza legala- pe care sa actonati in judecata asociatia sau adiministratia.
Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Situatia "din teren" este fix cea descrisa de Stefania, si de mine pe un alt post. Acele birouri "pentru relatia cu asociatiile de propreiatari" din cadrul primariilor sunt doar de fatada , pentru ca pe fond nu au puterea sa regelementeze cu adevarat activitatea administratiilor sau a asociatiilor de proprietari. Nu au lege care sa sanctioneze activitatea paguboasa pentru proprietari , a administratiilor si a presedintilor de asociatii.
In primarii - desi legea spune clar ca exista serviciu specializat pentru o expertiza contabila, in realitate primariile nu au asa ceva. Stii de ce ? Pentru ca exista o asociatie a expertilor contabili care a facut scandal ca isi pierd expertii painea daca se face expertiza la administratiile de bloc, pe gratis !
Observatiile lui Stefania sunt f exacte , si ea cunoaste legea si constata ca multi altii in situatia ei ca legea asciatiilor de proprietari nu ne ajuta pentru ca "gardianul de paza" care ar trebui sa fie primaria prin biroul respectiv, nu are putere legala executiva
Cornel Vasile, Consilier juridic