Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot da in judecata administratorul de bloc?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot da in judecata administratorul de bloc?

Comitetul executiv nu misca un deget in fata abuzurilor administratorului PFA angajat cu contract. In aceasta situatie, eu ca beneficiar al serviciilor acestuia si membru de asociatie, il pot da in judecata?
Nu respecta nici o lege, nici contractul cu noi.
E si extrem de obraznic, manipulator, barfitor si lenes.
Multumesc extrem de mult.

Va rog nu mutati acest subiect la Asociatii de proprietari.
Va confrunati cu situatie delicata
Dv ca simplu proprietar nu aveti calitatea sa promovati actiune in instanta impotriva administratorului de imobil
Legiuitorul a dispus norme si dispozitii care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari ,care prevd drepturi si obligatii
Acetse dispozitii si norme in anumite situatii inclusiv de genul celei cu care va confruntati,demonstreaza cat de striambe ,nedrepte si discrimnatorii sunt parte din aceste dispozitii
Proprietarii au obligatia sa asigure indemnizatia lunara a administratorului de imobil,dar...nu au calitatea sa se ridice cu pretentii impotriva acestuia in instanta deoarece intre administrator si proprietar nu exista raport de obligativitate
Administratorul de imobil este angajatul persoanei juridice asociatia de proprietari,detine raport juridic d emunca cu asociatia nucu proprietarul platitor
Activitatea,comportamentul administratorului de imobil initial se poate reclama reprezentantului legal al asociatiei de proprietari in persona presedintelui de asociatie
Daca nu exista interese,simpati intre acestia presedintele in comitetul executiv poate dispune masuri impotriva administratorului de imobil
Sunt asociatii unde puterea administratorului de imobil este atat de mare incat nicimacar presedintele de asociatie comitetul nu cracnesc in fata administratorului de imobil care face ce doreste
Daca la nivelul asociatie de proprietari nu puteti sensibiliza presedintele sa verifice si evential sa dispuna masuri impotriva administratorului de imobil mai exista varianta sesizarii serviciului de sporijinire si indrumare asociatii de proprietari/locatari din primarie,care la randul sau dupa interes poate sau nu sa dispuna verificari
Daca exista prejudiciu financiar dovedit in sarcina administratorului de imobile exista autoritati competente sa verifice si eventual sa incadreze fapta acestuia ,sa dispuna trimiterea acestuia in judecata
Super raspuns. Multumesc. Stiam si eu .. dar speram ca vine cineva cu alta varianta.
Am facut petitii la primarie, a lins usile pe acolo.. e dibaci... Nu stiu daca fura insa... blocul meu cumparat recent si pe care am platit multi bani a ajuns un ghetou din cauza acestui individ foarte puturos, mincinos si obraznic. Toate defectele le are! M-am gandit in fel si chip, cineva imi va plati daune pentru ca proprietatea a ajuns in asemenea hal de neingrijire. Si stiti cam cati bani incaseaza acest microb parazit? pentru o singura scara de bloc ia doar 2500 lei pe luna!!!
Primaria nu i-a facut niciodata nimic si am de gand sa dau pe Primarie si Politie in judecata. Ce ziceti de asta doamna Ynocennta? Pentru ca din cauza lor e ce e.
Nu e o buna idee? Daca ei si-ar fi facut datoria si ar fi sanctionat, ia sa vezi cum nu se mai ajungea aici.
Ce ziceti?
Dv aveti o anumita imagine care nu coincide cu a autoritatilor
Dv ati aloca timp,nervi pentru solutionarea problemelor unui necunoscut ?
Atat timp cat alegerea presedintelui de asociatie de proprietai/locatari este atributul exclusiv al membrilor proprietari de ce credeti ca inspectorii din primarii s-ar deranja sa se implice sa se bage in bucataria asociatiilor?
serviciul este de sprijinire si indrumare,iar majoritatea inspectorilor din aceste servicii nicimacar nu stapanesc dispozitiile care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
majoritatea reprezentantilor primariilor teritoriale sunt reticenti a se implica in solutionarea sesizarilor,petitiilor adresate de catre proprietari care se confrunta cu cele mai nebanuite probleme in asociatiile din care fac parte
Exista situatii de inspectori responsabili care se implica profesional,verifica responsabil sesizarile,incearca in limita de competenta sa solutioneze ,sa comunice concluziile,eventual chiar sa aplice sanctiuni
Dar majoritatea covarsitoare a inspectorilor sunt imuni la problemele adresate de atre proprietari,daca se deranjeaza sa raspunda la plangeri de cele mai multe ori dau raspunsuri fara efect sau care nu solutioneaza problema care a fost sesizata
Nu va hazardati sa actionati nici primaria nici politia in judecata pentru neimplicare in solutionare probleme din asociatia dv de proprietari pentru ca in final dupa stres si timp alocat termenelor de judecata veti fi profund dezamagita,
Nu exista dispozitie expresa care sa oblige aceste autoritati sa solutioneze sesizarile/plangerile proprietarilor si asta nu din vina celor din primarie sau din politie....
Intrebare pentru dna Ynocennta: Cine este agentul constatator pentru contraventii la Legea 230 si a normelor sale de aplicare?
Legea 230/2007
art.56
....
(4) Constatarea contravenţiilor prevăzute de prezenta lege, făcută la sesizarea oricărei persoane interesate, precum şi aplicarea sancţiunilor corespunzătoare se fac de către persoanele împuternicite de Inspectoratul de Stat în Construcţii şi de Ministerul Internelor şi Reformei Administrative, de primari sau de împuterniciţii acestora.