Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit nerambursat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit nerambursat

Buna ziua,
Am facut un credit ipotecar in mai 2008 impreuna cu sotul meu si am achizitionat un apartament.
L-am cumparat cu 43000 euro, iar acum mai valoreaza doar 30000 euro.
Problema este ca nu mai reusim sa achitam rata lunara, din cauza crizei si a cursului euro prea mare.
In aceasta situatie banca (Raiffeisen) ce masuri va lua ?
Banuiesc ca ne va pune sechestru pe apartament, iar daca banca nu isi recupereaza banii cand il scoate la licitatie, cum procedeaza ?
Ne va pune si proprire pe salariu in viitor?
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dvs.
Banca nu are nevoie sa puna nici un sechestru deoarece are constituita ipoteca de rangul I in favoarea sa! Ipoteca care este inregistrata la Cartea Funciara! In primul rand banca va va propune o reesalonare a ratelor ! In cazul in care nu reusiti sa achitati nici ratele care vor fi mai mici , atunci poate decide trecerea la executare silita , la vanzarea apartamentului la licitatie si la recuperarea diferentei de pret ulterior!
Mai pe romaneste banca va vinde apartamentul la 20.000 de euro iar restul pana la 43.000 ii va lua in timp de la dvs din salariu, asta pentru ca in romania bancherii fac legea iar ei nu vor sa apara legea falimentului personal.
sfatul meu ar fi cat mai urgfent sa mergeti la banca si sa discutati o reesalonare a ratelor ,ar fi pacat sa pierdeti ceva pt care a-ti luptat
in aceasta perioada este de inteles ca sunteti in imposibilitatea rambursarii redeventelor initiale,asa ca va doresc succes
sa nu ajungeti in situatia prezentata mai sus