Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore muncite pe săptămână că paznic?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore muncite pe săptămână că paznic?

Se poate muncii că paznic 24/72? Este legal?
Programul 24/72 nu este mentionat in legislatia muncii ... in c.i.m. se poate mentiona doar 8 ore/zi, inegal.
Să înțeleg că dacă se specifica in c.i.m 8 ore inegal se poate lucra 24/72?
Da, se poate . Insa :

Art. 115 C.mun.
(1) Pentru anumite sectoare de activitate, unităţi sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normative specifice o durată zilnică a timpului de muncă mai mică sau mai mare de 8 ore.
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

Directiva CEE nr. 88/2003 privind organizarea timpului de munca stabileste ca numarul maximal de ore de munca nu poate depasi 14 ore intr-o perioada de 24 de ore.