Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru paznici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru paznici

paznicii pot lucra 24 ore cu 72, daca da in ce baza legala?
codul muncii prevede clar, Potrivit prevederilor art. 115 alin. (2) din Legea nr. 52/2003 privind Codul muncii, “durata zilnica a timpului de munca de 12 ore va fi urmata de o perioada de repaus de 24 de ore.”Nu este prevazuta nicaieri posibilitatea reglementarii unei durate zilnice de munca de 24 ore, urmata de timp liber corespunzator acestei durate.
Art.113 C.mun.
(2) În funcţie de specificul unităţii sau al muncii prestate, se poate opta şi pentru o repartizare inegală a timpului de muncă, cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.

Art.116 C.mun.
..
(2) Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.