Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune în Revendicare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune în Revendicare

Bună ziua,va contactez cu respect în vederea primirii unui răspuns la intrebarearea dacă acțiunea în revendicare este scutita de la plata taxei judiciare de timbru,având în vedere ca are ca obiect revendicarea unui imobil confiscat abuziv de stat în regimul comunist.
În cauza imobilul a intrat în posesia statului cu titlul de bunuri părăsite, deși prop.tabulari nu au renunțat la posesie,ci a fost preluat abuziv..
Ghita_79, utilizator
ati formulat cerere in baza Legii nr 10/2001?
Căror situatii/legi din ncpc,taxa judiciara de timbru nu se datorează,raportat la art.29 din OUG nr.80/2013/actualizat..
Daca nu ati urmat procedura prevazuta de legea 10 este discutabila posibilitatea formularii unei actiuni in revendicare la acesr moment.
Ar fi interesant de văzut cum legile care suprima drepturile reale, fundamentale de proprietate, își dovedesc și actual aplicarea..
Un dicton latin spunea ca ,, legea nedreapta nu este lege,,.
Dar cum sant si legi care promovează hoția și ilicitul,în detrimentul adevărului, moralei,celeritatii, se înțelege în continuare modul ,,just,, de soluționare a cauzelor..
Ghita_79, utilizator