Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

mama are o mostenire de la bunica iei care i-a fost confiscata abuziv de comunisti cum pot intra in posesia ei?
Florea Marian
Depinde de calitatea bunurilor care constituie averea bunicii confiscata, cred , in mod nelegal de catre regimul comunist.
Daca sunt bunuri imobile vedeti daca s-au facut demersurile pe legea 10, ori daca nu aveti doar cale instantei de judecata, prin actiune in revedicare, indentificand actualii proprietari.
Apelati insa la un avocat care sa va asiste in acest demers deloc usor.
Este o lege...Legea nr. 10/2001, care se refera la imobilele preluate abuziv. Insa acum nu cred sa mai puteti face ceva, intrucat persoanele care erau in aceasta situatie si-au cam rezolvat problemele.