Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Taxe aferente salariilor compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Taxe aferente salariilor compensatorii

Buna ziua,
Conform CCM in urma concedirii colective vom primii 3 salarii compensatorii brute, intr-o singura transa. Angajatorul plateste doar cele trei salarii NETE. Este corect sa se retina toate taxele aferente celor trei salarii ,tinand cont ca sunt salarii compensatorii ?Si daca da,se presupune ca esti asigurat medical pe o perioada de inca 3 luni?
Va multumesc
Este corect cum procedeaza angajatorul- sa va plateasca numai netul.

Drepturile de asigurare in sistemul de sanatate inceteaza dupa 3 luni de la ultima plata a contributiei.