Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie deducere dupa divort
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie deducere dupa divort

Ce modalitate este sa obtin de la fostul sot declaratie pentru deducere dupa divort? Copilul mi s-a incrediintat mie si pe cale amiabila nu pot. Nu tinem legatura.
george-neagu, moderator
Cred ca hotararea judecatoreasca de incredintare a minorului este suficienta. Se preda la serviciul personal dela locul de munca. Deasemenea o recomandata catre fostul sot de instiintare ca minorul a devenit coasiguratul dumneavoiastra, daca pana acum situatia a stat invers.
viorel55, utilizator
Multumesc frumos
Mi sa spus sa inaintez o cerere catre instanta si sa cer prin instanta .Nus in clar trebuie legalizata copia sentintei conform cu originalul pentru acest lucru sau se poate si cu xerox?
Pentru copilul minor pot beneficia de deducere ambii părinți.
Da ! Aveti dreptate ! In cazul minorilor deducerea se acorda ambilor parinti. Sincer, nu stiam. Mea culpa !