avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Recuperare impozit reținut ilegal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Recuperare impozit reținut ilegal

Buna ziua, Din anul 2004 am iesit la pensie din cadrul MApN iar din anul
2005 Sunt angajat la societatea SC LANG & SIN SRL din Brasov. Conform Art
141, lit.b din codul fiscal (L227/2015) am fost scutit timp de 2 ani,
incepand cu 01.01.2016 pana la 01.01.2018, de plata contributiilor sociale.
Firma de conatabilitate cu care avem contract de colaborare nu a stiut
acest lucru si mi-a retinut timp de 2 ani aceasta contributie iar ulterior,
dupa ce le-am aratat legea, a reusit sa-mi dea inapoi contributia pe lunile
oct. nov. si dec. 2017. Pentru celelalte luni din urma motiveaza ca nu
reusesc sa-mi restituie sumele retinute ilegal deoarece nu le permite
sistemul informational, nu reusesc sa inregistreze in declaratia 112 fara a
da erori de validare (validarea nu se realizeaza din cauza ca formularul
vede o eroare in faptul ca nu se deduce CAS-ul si ca acesta declaratie
permite inregistrarea unei astfel de situatii doar pentru
octombrie-decembrie 2017.). Va rog sa-mi spuneti concret cum se procedeaza
pentru a recupera sumele retinute gresit din ultimii 2 ani , deci cum sa se
completeze acea declaratie 112 pentru cele 21 luni din urma IANUARIE 2016 -
OCTOMBRIE 2017,(sau alta modalitate de a recupera sumele. Menționez că am depus sesizarea de mai sus la Serviciul Asistenţă pentru Contribuabili din cadrul Direcţiei Generale Regionale a Finanţelor Publice Braşov, am primit prin e-mail Nr de înregistrare și asigurarea că în termen de 30 zile voi primi un răspuns dar au trecut 40 zile și nu mi -au trimis nimic. Și firma de contabilitate care are contract cu firma la care lucrez a contactat ANAF și de câteva luni nu i se da nici-o soluție. Puteți să mă ajutați și să-mi sugerați ce trebuie sa fac că sa recuperez cei aprox. 8000 Ron care mi s-au oprit ilegal ?

Alte discuții în legătură

Ce contributii se retin pensionarilor din sistemul militar? irina_marieta irina_marieta Buna ziua, in cadrul firmei sunt angajati din anul 2017 salariati care provin din sistemul militar si care beneficiaza de pensii militare, Acestor angajati nu ... (vezi toată discuția)
Contributie la c.a.s la angajarea unui pensionar militar Slavu Dan Slavu Dan Sunt pensionar militar, iar acum lucrez din nou. De la 01.01.2018 mi se opreste din nou contributia la fondul C.A.S. Eu primesc pensie de la Casa de pensi a ... (vezi toată discuția)
Concediu medical FOXXY FOXXY Buna ziua, Am un concediu de 5 zile platit integral de firma. Trebuie sa depun acest concediu sau altceva la casa de sanatate? Mentionez ca trebuie sa-l depun ... (vezi toată discuția)