Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Persoana cu handicap are dreptul la munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Persoana cu handicap are dreptul la munca

Buna ziua,as avea si eu nevoie de sfatul unui specialist.
O persoana cu handicap fizic gr 1 grav cu asistent personal are dreptul la munca fara a-si pierde dreptul de persoana cu handicap?
Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale și capacității de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel județean sau al sectoarelor municipiului București.