Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare persoana cu handicap grav
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare persoana cu handicap grav

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti si mie daca pot angaja o persoana care are certificat de incadrare in grad de handicap.
Gradul handicapului este: GRAV CU ASISTENT PERSONAL
Perioada: PERMANENT

Va multumesc!
Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale și capacității de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel județean sau al sectoarelor municipiului București.

Prin urmare, in certificatul de încadrare în grad de handicap, trebuie sa existe mentiunea cu privire la dreptul la munca.