avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenatal

Incepand cu ce saptamana se poate lua concediul de maternitate daca 9 luni se implinesc pe 20 octombrie?
Ginecologul spune ca 1 septembrie, asta insemnand cu 50 de zile inainte.
Asistenta spune ca incepand cu saptamana 30.
Medicul de familie spune ca incepand cu saptamana 32. Desi dupa ce i-am aratat legea spune ca e posibil, dar nu crede. Asa ca nu da concediu pana nu verifica.
Cum am facut eu calculul ar fi maxim de la 30 iulie asta insemnand 84 de zile. Sau 1 august mai bine.
Cum e pana la urma?
Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 3 Iulie 2018
DanaMR, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:14, 4 Iulie 2018
"In mod legal, intr-o sarcina care se desfasoara fara probleme, poti intra cel mai repede in concediul prenatal in saptamana 28 de sarcina."
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordarea concediului prenatal corynusha01 corynusha01 As dori sa stiu daca se poate acorda concediu prenatal de catre medicul de familie si mai devreme de 32 de saptamani de sarcina.Spre exemplu eu am 30 de ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa intru in concediu prenatal? mihaelatucaliuc mihaelatucaliuc Buna seara, As dori sa stiu, in conditiile unei sarcini normale, cand se poate intra in prenatal? Legea prevede 63 zile inainte de nastere si 63 zile dupa, ... (vezi toată discuția)