Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenatal

Incepand cu ce saptamana se poate lua concediul de maternitate daca 9 luni se implinesc pe 20 octombrie?
Ginecologul spune ca 1 septembrie, asta insemnand cu 50 de zile inainte.
Asistenta spune ca incepand cu saptamana 30.
Medicul de familie spune ca incepand cu saptamana 32. Desi dupa ce i-am aratat legea spune ca e posibil, dar nu crede. Asa ca nu da concediu pana nu verifica.
Cum am facut eu calculul ar fi maxim de la 30 iulie asta insemnand 84 de zile. Sau 1 august mai bine.
Cum e pana la urma?
Multumesc.
DanaMR, utilizator
"In mod legal, intr-o sarcina care se desfasoara fara probleme, poti intra cel mai repede in concediul prenatal in saptamana 28 de sarcina."
[ link extern ]