Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! La cate saptamani se poate intra in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! La cate saptamani se poate intra in prenatal?

Buna ziua,
Cu maxim 84 de zile inainte de nastere. ( 12 saptamani...)
Asa știam si eu! Dar am auzit ca sa modificat nu stiu ce lege si nu poti mai repede de săptămâna 32 de sarcina! De aia sunt in mare dilemă!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art. 24 din OUG 158/2005 nu vad sa fie modificat...
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naștere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naștere.
(2) Concediile pentru sarcină și lăuzie se pot compensa între ele, în funcție de recomandarea medicului și de opțiunea persoanei beneficiare, în așa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiază, la cerere, de concediu pentru sarcină, începând cu luna a 6-a de sarcină.
(4) În situația copilului născut mort sau în situația în care acesta moare în perioada concediului de lăuzie, indemnizația de maternitate se acordă pe toată durata acestuia.
[ link extern ]

Si nici art. 16 din OUG 96/2003
Pentru protecția sănătății lor și a copilului lor, după naștere, salariatele au obligația de a efectua minimum 42 de zile de concediu de lăuzie, în condițiile prevăzute la art. 2 lit. g) și în cadrul concediului pentru lăuzie stabilit prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare.
[ link extern ]
Daca nu aveti o problema medicala puteti intra in concediu de maternitate cu 84 de zile inainte de nastere, ceea ce inseamna 12 saptamani inainte de nastere. Deci din saptamana 28 puteti (6 luni jumatate) sa va luati concediu de maternitate.
[ link extern ] .
Cornel Vasile, Consilier juridic