Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... participatie improprie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

participatie improprie

De curand am fost vizitati de hoti! Dupa ce au furat ...20 ani din viata noastra...in bijuterii cu pietre pretioase....minorii( sub 14 ani!!!!) ...declara ca le-au vandut la un atelier de reparatii bijuterii pentru o suma infima. Bijutiera declara ca a fost de acord sa le cantareasca...dar nu le-a cumparat.!!! Pot sa formulez plangere penala pentru participatie improprie, sau favorizarea infractorului?! Ma pot oare constitui parte civila impotriva ei ?!
Se poate discuta despre favorizarea infractorului.
Trebuie insa dovezi.
Daca a existat vreo intelegere, inainte sau in timpul savarsirii infractiunii , exista , intr-adevar, o participatie penala improprie , sub forma complicitatii.

Poate fi savarsita infractiunea de tainuire.(fara a exista acea intelegere intre faptuitori).
minorii( sub 14 ani!!!!)
Totusi , amintiti de o perioada indelungata de timp in care au existat acte de sustragere .
Exista posibilitatea instigarii , mai precis a transmiterii rezolutiei infractionale de catre parinti , sau de catre alte terte persoane.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Cam greu de demonstrat, in primul rand ca cei de la bijuteria aveau cum sa stie ca bijuteriile sunt furate , la momentul cantaririi ( e drept ca ar fi putut cumva deduce, in fond , erau niste copii,insa , cum spuneam , greu de demonstrat) Apoi , sa admitem ca le-ar fi cumparat . Ei ar putea sa fie trasi la rapsundere doar daca intr-adevar cunosteau provenienta bijuteriilor si totusi le-au cumparat , nedeclarand nimic politiei. In acest caz ar putea deveni incidenta infractiunea de favorizare a infractorului.
Pentru a fi participatie improprie ar fi trebuit ca persoana/persoanele despre care vorbiti sa fi avut un rol bine determinat in cadrul activitatii infractionale, respectiv instigator, complice sau chiar coautor.
Iar cel mai important aspect este acela ca minorii sub 14 ani nu raspund penal, cel mult, parintii acestora vor putea raspunde pentru faptele copiilor lor minori , insa, doar pe civil, nu si pe latura penala intrucat raspunderea penala este una personala.
Daca niste minori de 14 ani vin cu 500 de grame de aur e cam greu de crezut ca au avut timp sa castige prin munca atata aur.:confused:
Mie imi vine greu sa cred asa ceva.
Cred ca si politia ar avea aceleasi dubii...
Normal ca si-ar fi putut da seama , indiferent de cantitate chiar ( nu stim cat cantarea aurul, nu s-a precizat, insa nici relevanta nu are) , de faptul ca bijteriile pot fi sustrase chiar din familie . Insa problema se pune a se demonstra acest aspect .
In general hotii de bijuterii isi vand produsul infractiunii in aceste locuri. Poate chiar exista intelegere prealabila .
S-ar putea descoperi mai multe cu ocazia investigarii acestui caz.