Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurari de sanatate
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurari de sanatate

Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac
Am o salariata in concediu pentru ingrijirea copilului pina la 2 ani, acum are novoie de un bilet de trimitere la un medic specialist.
Acum incepe calvarul: medicul de familie o trimite la casa de asigurari de unde sa-i fie eliberata o adeverinta ca este platitoare la CAS. , Se cere cartea de munca , se calculeaza vechimea si se constata ca in ultimii 5 ani a avut intrerupere 6 luni de cotizatie.
se refuza eliberarea adeverintei pina la plata catre CAS a unei sume de 480 lei ce ma sfatuiti sa fac?
dragos, utilizator
Iar cele 6 luni lipsa contributie la CAS nu a realizat nici un venit neavind calitatea de salariat. .
va multumesc inca o data pentru raspunsuri
cu respect
Lucretia Dragos
O reclamatie la CNAS i-ar invata sa interpreteze legea.