Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Intoarcere in Romania cu Bunici
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Intoarcere in Romania cu Bunici

Buna ziua, sunt un minor stabilit in Spania cu parinti si bunici timp de 3 ani. Noi acum pe data de 16 iulie vom pleca in Romania 2 saptamani in vacanta parinti cu masina iar eu si bunici cu avionul. Pasaport am tot ok si restul de documente romanesti si tot. Dar imi limpseste imputernicirea de la parinti ca pot pleca cu bunicii, si nu am facuto pentru ca la ambasada romana din Barcelona mi sa spus ca nu imi trebuie imputernicire la intoarcerea in Romania ci doar la plecare.. Dar nu sunt sigur ma poate lamuri cineva daca imi trebuie pentru intoarcerea in Romania sau nu ?
Poliția de frontieră din România nu vă solicită acest act ( procura parintilor) la întoarcerea în România, ci doar la ieșire, astfel cum reglementează Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate.
Ok deci pot trece si de aeroportul din Spania si de cel din Romania fara probleme nu ?
Multumesc mult !!