Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consum + Posesie de Cannabis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consum + Posesie de Cannabis

Buna ziua,

acum o saptamana ma aflam intr-un parc impreuna cu doi prieteni, unde am fost “prinsi” de niste domni politisti, avand asupra noastra(pe banca, langa noi) aproximativ 0.5g cannabis + rasnita(care daca este deschisa, se poate observa ca a fost folosita de cateva ori) + foite, toate confiscate de politie si trimise mai departe spre procuror.
La sectie, domnii politisti ne-au “scuturat” putin, iar noi ne-am speriat si am scris in declaratie ca am gasit toate cele trei lucruri acolo, pe banca, dar ca am consumat(doar doi dintre noi) din curiozitate...

Acuma stam cu stres si frica gandindu-ne ca poate doamna/domnul procuror se va infuria ca am scris in declaratie ca le-am gasit acolo, asa ca ne-am gandit sa spunem adevarul atunci cand vom fii chemati la procuror, ci anume ca suntem consumatori si cannabisul si rasnita erau ale mele.

Intrebarile mele sunt:
Oare vor fi probleme ca schimbam povestea fata de cea din declaratia de la politie?
Oare domnul/doamna procuror, va fi mai ingaduitor cu noi daca vom fi sinceri?
Care va fi minimum respectiv maximum pedepsei care poate ajunge la noi? (mai ales la
mine, pt ca rasnita era a mea....)
Mentionez ca suntem la prima abatere de acest gen sau orice alta abatere infractionala!

Multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra!

S-a intocmit dosar penal si se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 4 din Legea 143/2000.
Dupa ce o sa vina rezultatul de la expertiza dispusa asupra substantelor gasite la dvs si daca se confirma ca substanta respectiva este drog, o sa fiti citat de DIICOT in calitate de suspect.
Angajati-va un avocat si stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.
deci este destul de grav sa inteleg....
domnii politisti ne-au spus ca daca e prima abatere, e posibil sa nu ne faca nimic.
fatgirlscantswim95, utilizator