Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încălcarea drepturilor omului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încălcarea drepturilor omului

Poate fi considerat din punct de vedere legal liber exprimat consimțământul de a fi supravegheată de angajator (prin toate mijloacele posibile) viața privată, interceptate comunicațiile și incălcat dreptul la libera exprimare, dacă acest lucru constituie o condiție pentru angajare ?
Cu alte cuvinte, dacă angajarea este condiționată de acordul de a fi îngrădite drepturi și libertăți fundamentale, prevăzute de Constituție și CEDO, ale viitorului angajat, acordul este anulabil ?
Sentiklos, utilizator
Acordul poate fi anulabil, daca se constata vicierea consimtamantului dvs.

Conditiile deangajare sunt stabilite de catre angajator , avand in vedere ca legislatia nu reglementeaza acest aspect pentru sectorul privat.
Nu este vorba de sectorul privat și am o vagă bănuială că respectivele condiții impuse de angajator, instituție de stat, pot fi în contradicție cu legislația națională și europeană.
Angajatorii n-au voie sa supravegheze video salariatii in birouri si nici sa-i amprenteze
www.avocatnet.ro/articol_405...

Monitorizarea salariaților la locul de muncă: Ce (nu) poate face angajatorul
www.avocatnet.ro/articol_448...
Viața privată.