Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislația muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislația muncii

Bună ziua! Lucrez la o firmă de 4 ani(aproape de la început) pe funcție de promoter( in fișa postului) dar fac și vânzare de produse pentru un comision care a scăzut constant pe măsură ce firma a început să se dezvolte. (???) Culmea nu?Sâmbăta și duminica le-am lucrat fără să fie plătite corespunzător legii(dublu) fiind zile de interes comercial pentru firmă și atât Am mers prin mai multe magazine unde s-a dorit să fiu fără să clipesc. Am fost implicat în diferite activități intermediare ce nu țineau de competența mea fără să comentez. Am avut realizări care au fost parte la dezvoltarea firmei la nivelul la care își vinde produsele prin mai multe magazine și platforme on-line. Oricum, ideea principală este că am fost angajat ca promoter cu comision și am acceptat. Numai că de câteva zile angajatorul și-a deschis propriul magazin fizic și mă forțează din lipsă de personal(că nu are decât doi promoteri și 9 șefi) să ocup funcția de vânzător cu activitate de gestiune pe termen nelimitat unde în câteva zile trebuie să învăț toate produsele firmei, sistemul informatic, facturare și bonuri de casă, aplicații comparative, vânzare efectivă, realizări,etc. Am obiectat directorului spunând-ui că nu mă descurc să învăț atâtea lucruri într-un timp atât de scurt, cu rugămintea să pună pe altcineva cu mai multă pricepere in IT care e dispus să lucreze de luni până sâmbătă inclusiv, câte 10ore. Am fost refuzat și apostrofat că sunt incapabil, apoi invitat să-mi dau demisia dacă nu mă comformez situației deși putea să angajeze pe cineva pe acel post, firma fiind în dezvoltare. Consider că la fel de bine cum am făcut-o și până acum aș putea să-mi fac treaba ca promoter într-un magazin la 8 ore fără să-mi asum sarcini în plus pentru mai puțini bani. Menționez că am câștigat bani nu așteptând salariul fix al firmei de la o lună la alta ci prin vânzările mele concrete, prin realizările mele efective. Problema mea este că am făcut suficiente sacrificii benevole pentru activități ce nu țineau de fișa postului meu și nu pricep de ce directorul are înverșunarea de a mă pune gestionar pe mine când i-am explicat cu respect că nu mă descurc pe acel post. Sunt multe lucruri pe care le-am pățit in firmă de-a lungul timpului și le-am înghițit ca atare doar pentru a-mi păstra jobul, dar nu am crezut că fiind unul din cei doi oameni de bază care au sacrificat totul că să crească firma, pot fi dat afară că nu accept o ,,promovare" de acest fel. Anul ăsta nu am luat nici măcar o zi de concediu când toți ceilalți salariați și-au luat de cel puțin două ori. Nu sunt de acord cu hotărârea directorului, o consider dictatorială si caut soluții în privința aceasta. Nu doresc să renunț la job, având și obligația de a întreține pe fiul, sotia, mama și soacra mea care sunt incapabile să locuiască singure din motive de boală irecuperabilă. Spuneți-mi vă rog ce e de făcut din punct de vedere legal? V-aș fi recunoscător dacă mi-ați răspunde în privat. Vă mulțumesc.
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.

3. In speta, lasati-l pe angajator sa aiba initiativa incetarii c.i.m.,dupa care veti actiona in consecinta.
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.

3. In speta, lasati-l pe angajator sa aiba initiativa incetarii c.i.m.,dupa care veti actiona in consecinta.
Bună seara din nou! Au mai apărut lucruri noi in situația prezentată data trecută în sensul că am cerut 10 zile de concediu de odihnă celuilalt director care mi-a aprobat cererea cu avertismentul că nu există opțiunea mea de a alege ce doresc să fac (conform fișei postului), ci să-mi asum fără îndoială noul post de vânzător gestionar pentru care nu am competențe și nici nu-mi doresc. Deci mi s-a spus în față să aleg după concediul de 10 zile să accept postul sau să plec. Eu nu sunt in poziția să plec decât dacă mi se acordă o perioadă de șomaj pentru a-mi găsi alt job având în vedere că sunt responsabil pentru întreaga familie. Invatati-mă ce să fac ca să nu mă dea afară pentru neprezentare.
Daca va duceti la munca nu are cum sa va ponteze nemotivat, astfel incat sa existe posibilitatea de concediere disciplinara.

Dvs aveti obligatia de a realiza norma de munca sau, dupa caz, de a indeplini atributiile ce va revin conform fisei postului.

De asemenea, angajatorul are dreptul sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii si sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor.
Păi tocmai asta este problema mea. Eu nu mai pot merge în locația veche la 8ore/zi, 5zile/săptămână(promoter) ci sunt solicitat în noul magazin propriu al firmei la 10ore/zi, 6zile/săptămână(vânzător-gestionar). Altceva decât fișa postului tot pe aceeași bani. Deci, să înțeleg că nu am altă alegere decât să mă comformez solicitării societății sau să plec singur, fiindcă nu există bază legală de a-l forța pe patron să găsească o soluție de a mă lăsa pe vechea locație în condițiile vechi deși are disponibili angajați pentru acel post???