Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este termenul de depunere a unei plângeri ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este termenul de depunere a unei plângeri penale?

Bună ziua. As dori sa știu în cat timp de la săvârșirea faptei, pot depune plângere penala?
depinde de infractiune. in termen de maxim 3 luni in cazul anumitor infractiuni sau fara termen in cazul altora
Am făcut un credit pentru cineva, am semnat eu, mi-a făcut rost de adeverință de salar, și nu a mai plătit ratele. Se întâmplă acum doi ani.