avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este termenul de depunere a unei plângeri ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este termenul de depunere a unei plângeri penale?

Bună ziua. As dori sa știu în cat timp de la săvârșirea faptei, pot depune plângere penala?
Cel mai recent răspuns: sabadussimona , utilizator 22:17, 6 Iulie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
depinde de infractiune. in termen de maxim 3 luni in cazul anumitor infractiuni sau fara termen in cazul altora
Am făcut un credit pentru cineva, am semnat eu, mi-a făcut rost de adeverință de salar, și nu a mai plătit ratele. Se întâmplă acum doi ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acuzare de fals si uz de fals qerida qerida Am o firma si acum patru ani am luat un credit de circa 300.000 de euro, acoperit integral de garantii. Banca mi-a facut sesizare penala cum ca adeverenta de ... (vezi toată discuția)
Cod de procedurã penalã - temei de drept plangere penala puscasMarin puscasMarin Noul Cod de procedură penală. Întrebarea mea este: în temeiul cărui art din Cpp se depune o plângere penală (în vechiul cod era în temeiul art 221) ... (vezi toată discuția)
Prescriptia plangerii penale Narcisa_ Narcisa_ Conform art. 296 (1) Cpp, Plângerea prealabilă trebuie să fie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre ... (vezi toată discuția)