Forum Discuţii juridice Executare silită Imprumut fara contract notarial
Discuție deschisă în Executare silită

Imprumut fara contract notarial

Buna ziua, am imprumutat de la o prietena suma de 10000 lei fara a incheia un contract notarial (la detalii transfer a fost scris imprumut). Din pacate nu am reusit sa ii inapoiez suma imprumutata. A existat un schimb de mailuri intre noi in care ea mi-a cerut sa ii inapoiez suma pana la finalul lunii mai la care eu i-am raspuns ca pot sa ii restitui suma platind-i lunar incepand cu luna iulie 800 lei. Ea nu mai doreste sa astepte si am primit o somatie de la un avocat sa ii platesc intreaga suma imprumutata pana la finalul lunii august. Va rog sa imi spuneti ce optiuni am in aceasta situatie si care sunt riscurile. As vrea sa ii transfer lunar suma promisa in schimbul de mailuri. Mentionez si ca in momentul in care m-a imprumutat nu am stabilit un termen la care sa ii returnez suma. Multumesc frumos
Buna dimineata,
stabiliti cu credtioarea dvs o plata in transe. Rugati-o sa va accepte asta , iar dvs ramane sa va tineti de promisiune
Creditoarea dvs nu este obligata sa accepte plata datoriei in rate,probabil o sa va oblige printr-o hotarare judecatoreasca sa achitati intreaga suma,dobanda legala si plata cheltuielilor de judecata.
Sunt de acord ca nu este obligata sa accepte aceasta varianta, insa ma gandesc si ca prin judecata ajungem la acelasi timp de restituire a sumei imprumutate. Stiti care ar fi cheltuielile de judecata, cat ar dura tot acest proces si care ar fi termenul de restituire dat prin judecata? Multumesc
Avocatul ei si cheltuielile pot depăși 3000 sau 4000 lei.
Ea are dreptul să obțină toti banii dar oricum va dura si procesul...
Încercați sa ii dati mai mult si sa va înțelegeți.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat