Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriptie amenda circulatie
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriptie amenda circulatie

este legal ca Primaria sa puna poprire pe conturi si salarii pentru o amenda la codul rutier de acum 8 ani ? Concret o amenda din 18.03.2010.
In baza art.236 al.5 din Legea 207/2015.
escuG, utilizator
Teoretic nu; teoretic este prescrisa... dar, exista posibilitatea intervenirii uneia dintre conditiile intreruperii sau suspenarii prescrierii.
Daca nu a intevenit intreruprea sau suspendarea prescrierii va recomand sa faceti contestatie la executare, prin care sa aratati ca este prescris debitul.
Multumesc !
Daca autoritatea fiscala teritoriala a consemnat anual in impunerea anuala si debitul aferent amenda auto atunci se apreciaza ca este intrerupt termenul de prescriptio,respectiv creditorul a staruit in termen legal in recuperare debit in evidenta
Din 2010 pana azi n-am mai primit nici o notificare! Este adevarat ca doar in 18.03. 24 am declarat la Primarie ca posed prin donatie o garsoniera. Am platit toate taxele si impozitele aferente...Este doar o coincidenta data de 18.03 ???