Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Amenda de 10 ani, neprescrisa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Amenda de 10 ani, neprescrisa

Buna ziua! Am aflat ca la primarie am o amenda din 2013 ce nu a fost prescrisa nici in ziua de azi. As dori sa fac o scrisoare/cerere catre primarie pentru a le comunica faptul ca trebuia sa se prescrie de vreo 2 ani. Imi puteti spune cum pot face asta si cateva informatii importante? Orice articol care imi poate sustine punctul de vedere va fi folositor.
Multumesc!
Buna ziua,

Prescriptia trebuie invocata, nu opereaza din oficiu. Se formuleaza o actiune in fata instantei de judecata prin care se solicita constatarea intervenirii prescriptiei.

Cu stima.
Termenul de prescriptie nu opereaza din oficiu
Partea interesata are dreptul sa solicite instantei de judecata sa analizeze speta si sa dispuna eventual interventia institutiei prescriptiei
Cu hotararea instantei de judecata va prezentati la autoritatea fiscala teritoriala care urmeaza sa consemneze in evidente-DACA nu va aflati cu alte debite in evidenta
ynocentta, utilizator
Buna seara,

Multumesc pentru raspuns, intrebarea mea este: cat m-ar costa ajutorul dumneavoastra cu o astfel de actiunea in fata instantei? As fi recunoscator daca m-ati putea ajuta, sau macar sa-mi puteti oferi cateva detalii suplimentare.

Buna ziua,

Pe forum nu se pot face oferte de onorarii.

Cu stima.