Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conditii acordare somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conditii acordare somaj

dupa ce am beneficiat 12 luni de somaj m-am angajat de 2 luni iar acum noul angajator face concedieri.in cazul in care voi fi concediat voi beneficia de somaj,daca da pe ce perioada?conditia de 12luni lucrate din 24 este indeplinita.
multumesc!
trebuie sa aveti 12 luni lucrate din ultimele 24

prima indemnizatie de somaj nu reprezinta stagiu de cotizatie:P
in acest moment am 12 luni lucrate din ultimele 24
pentru a beneficia de somaj trebuie sa aveti un stagiu de 12 luni lucrate in ultimele 24 deluni. Daca sunteti concediat pana la sfarsitul anului 2009, conform ordonantei 28/2009 primiti 3 luni in plus la perioada de somaj, in cazul d-voastra veti avea o perioada de somaj de 15 luni.