avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intrerupere somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intrerupere somaj

DACA SE OPRESTE SOMAJUL DIN CAUZA UNEI ANGAJARI DUPA CE PERIOADA DE MUNCA AI DREPTUL DIN NOU LA SOMAJ
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:11, 17 Martie 2010
12 luni.
Sau la incetarea contractului incheiat pe durata determinata, somajul se reia de unde a fost intrerupt.
...in cazul in care incheie un CIM pe perioada determinata.
1. In cazul unui CIM pe perioada nedeterminata se sisteaza indemnizatia de somaj. La o noua concediete beneficiati de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 deluni aveti 12luni cotizate la somaj.
2. In cazul unui CIM pe perioada determinata, se suspenda perioada de somaj si se reia, de unde a ramas, dupa incetarea CIM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrerupere somaj cleon cleon Buna ziua. Sunt in somaj de cateva zile.Daca gasesc de lucru la o firma si ma angajez la ei suspendind somajul si dupa 2 luni de munca ,legal,cu carte de ... (vezi toată discuția)
Somaj alf36 alf36 Buna ziua. Am nevoie de o informatie legata de ajutorul de somaj. La 2 luni de la intrarea in somaj , daca obtii un nou loc de munca si la mai putin timp ... (vezi toată discuția)
Angajare in perioada somajului natasa_222@yahoo.com natasa_222@yahoo.com Buna ziua Va rog daca se poate o lamurire Am intocmit dosarul pentru somaj pe care o sa il depun in luna mai. Intre timp am gasit un loc de munca dar ... (vezi toată discuția)