Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intrerupere somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intrerupere somaj

DACA SE OPRESTE SOMAJUL DIN CAUZA UNEI ANGAJARI DUPA CE PERIOADA DE MUNCA AI DREPTUL DIN NOU LA SOMAJ
12 luni.
Sau la incetarea contractului incheiat pe durata determinata, somajul se reia de unde a fost intrerupt.
...in cazul in care incheie un CIM pe perioada determinata.
1. In cazul unui CIM pe perioada nedeterminata se sisteaza indemnizatia de somaj. La o noua concediete beneficiati de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 deluni aveti 12luni cotizate la somaj.
2. In cazul unui CIM pe perioada determinata, se suspenda perioada de somaj si se reia, de unde a ramas, dupa incetarea CIM.