Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Parat persoana bolnava psihic
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Parat persoana bolnava psihic

Buna ziua!
Doresc sa deschid un proces impotriva unei persoane bolnave psihic, care am inteles ca nu a fost pusa sub interdictie, dar are un curator. Poate fi parte in proces? Cum procedez?
Multumesc
Formulati o cerere de chemare in judecata, persoana chemata in judecata fiind reprezentata de catre curatorul pe care Dvs il cunoasteti....
Bună ziua!
Formulați cererea în contradictoriu cu acesta, cu indicarea datelor curatorului.
Cu stimă!
Ma puteti ajuta si cu ceva lege in acest sens, va rog? Eu am citit ca doar interzisul judecatoresc nu are capacitate de exercitiu.
Multumesc pentru ajutor
12Alex34, utilizator
Ma puteti ajuta si cu ceva lege in acest sens, va rog? Eu am citit ca doar interzisul judecatoresc nu are capacitate de exercitiu.
Multumesc pentru ajutor
Curatela își află reglementarea în art 178 și urm Cod Civil.