avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna in perioada de preaviz

Buna ziua,
in cazul in care un angajat este in perioada de preaviz (in cazul demisie) si doreste sa isi ia concediu de odihna neefectuat, in acest caz se prelungeste perioada de preaviz sau se considera zilele ramase din preaviz ca si concediu odihna?

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:15, 10 Iulie 2018
Concediu de odihna nu suspenda perioada de preaviz.

Concediul de odihna nu este printre cauzele de suspendare a perioadei de preaviz.

In speta, durata preavizului si perioada de concediul de odihna se suprapun.
multumesc,
sa inteleg ca pe perioada preavizului isi poate lua concediu de odihna ramas?
Da, pe durata preavizului isi poate lua CO.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz la demisie ramonaalina ramonaalina Ca angajat care îmi dau demisia, care este termenul legal de zile de preaviz și cum îl pot scurta? Concediul de odihna rămas, prelungește preavizul, dacă ... (vezi toată discuția)
Dacă un angajat este în preaviz are dreptul să-și ia concediu de odihnă? lyly64 lyly64 Va rog, daca un angajat este in preaviz are dreptul sa-si ia concediu de odihna? Multumesc. (vezi toată discuția)
Demisie si concediu de odihna in preaviz ozana_alexandra ozana_alexandra Buna ziua. Mi-am inaintat demisia de la firma unde lucrez si am solicitat ca zilele de preaviz sa imi fie acoperite cu zile din concediul de odihna pe care ... (vezi toată discuția)