Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna in perioada de preaviz

Buna ziua,
in cazul in care un angajat este in perioada de preaviz (in cazul demisie) si doreste sa isi ia concediu de odihna neefectuat, in acest caz se prelungeste perioada de preaviz sau se considera zilele ramase din preaviz ca si concediu odihna?

Concediu de odihna nu suspenda perioada de preaviz.

Concediul de odihna nu este printre cauzele de suspendare a perioadei de preaviz.

In speta, durata preavizului si perioada de concediul de odihna se suprapun.
multumesc,
sa inteleg ca pe perioada preavizului isi poate lua concediu de odihna ramas?
Da, pe durata preavizului isi poate lua CO.