Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari

Vreau sa stiu cui trebuie sa ma adresez pt un audit la asociatia de proprietari sa verifice situatia contabila a asociatiei mai bine zis pe ce se cheltuiesc banii care ii tot cer pt diverse lucrari care sunt facute cu niste firme care umfla preturile si cand cerem documente justificative nu ne sunt prezentate si nici garantie la lucrari nu sunt date...
In caz ca descoperim nereguli dupa audit sau control facut de o institutie abilitata sa faca acest lucru ce masuri se pot lua impotriva administratorului , presedintelui si cenzorului?
Solicitati ajutorul primariei care are un departament de relatii cu asociatiile de proprietari!
Aveti mai multe variante
1-Solicitati cenzorului/comisiei de cenzori din cadrul asociatiei de proprietari sa realizeze verificarea activitatii administratorului de imobil
2-In temeiul disp art 55 L nr 230/2007 solicitati serviciului specializat din primarie sa exercite controlul asupra activitatii asociatiei de proprietari
In actuala situatie greu de crezut ca inspectorii se implica in executarea expertiza financiar contabila
3-Contractati in nume propriu expertiza finaciar contabila prin expert CECCAR ocazie cu care puteti impune obiectivele ,perioada de verificat si puteti negocia pretul expertizei
Multumesc pt informatii.
Unde gasesc un expert CECCAR?
Cornel Vasile, Consilier juridic
CECCAR detine filiale in majoritatea oraselor
Verificati pe site-ul autoritatii
Bună ziua.
Aceeași problema o a și eu la asociația de locatari din Calea Griviței nr 403, am bănuieli în legătură cu felul în care se administrează, cheltuiesc, și fac contracte pe sume mari de bani.
MS