Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Audit pentru asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Audit pentru asociatia de proprietari

Buna seara,

O parte din locatari vrem sa se efectueze un audit la asociatia blocului nostru. Functionam fara cenzor de 2 ani, administratorul este angajat al contabilei,iar contractul Presedintelui nu a fost pus pus la dispozitia locatarilor. Mai mult Presedintele a incheiat un contract cu o firma pt montare detectoare de gaz fara a face Adunare Generala. Pretul este cu mult peste ce ofera piata...Pretul a fost inclus in intretinere. Nici nu am stiut ca platim pt asa ceva.

Cui trebuie sa ne adresam pt audit?
Multumesc.
little_30devil, utilizator
Puteti solicita oficial serviciului de sprijinire si indrumare asociatii de proprietati din primaria teritoriala in temeiul disp art 55 L nr 230/2007 sa exercite controlul asupra activitatii asociatiei de proprietari
Articolul 55
Consiliile locale, cu sprijinul aparatului propriu al consiliilor judetene, respectiv al Consiliului General al Municipiului Bucuresti, exercita controlul asupra activitatii financiar-contabile din cadrul asociatiilor de proprietari, din oficiu ori la solicitarea unuia sau mai multor membri ai asociatiei de proprietari.

In situatia in care inspectorii serviciului din primarie sunt reticentii sau refuza respectarea dispozitiei mentionate,puteti executa audit financiar contractand in nume personal expertiza financiar contabila prin expert autorizat CECCAR cu care puteti negocia perioada de verificat,
obiectivele expertizei cat si costurile acesteia
eu, ca cenzor, fac audit gratuit ...