Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... de la ce varsta pot fi bagati copii la intretinere?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

de la ce varsta pot fi bagati copii la intretinere?

buna ziua,stiti cumva de la ce varsta pot fi bagati copii la intretinere? si daca as vrea sa ma scot de la intretinere pt o perioada limitata,care ar fi perioada minima? si in al treilea rand, daca administratorul fura,cum ar trebui sa procedez sa vina un control,o comisie sa il verifice?
1-Conform norme in domeniu,orice persoana se inregistreaza in evidenta pentru calculul cotelor de intretinere de la intrarea provizorie sau definitiva in spatiul locativ
2-Perioada minima de calcul este de 15 zile/luna
Informarea asociatiei se realizeaza prin solicitare oficiala inregistrata
3-Este acuzatie grava care trebuie probata in conditiiile legii
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari,astfel incat daca exista suspiciuni privitoare la corectitudinea si respectarea normelor, initial trebuie sesizat reprezentatul legal al asociatiei de proprietari in persoana presedintelui de asociatie
Se poate solicita verificare asupra activitatii administratorului de imobil direct catre cenzorul/comisia de cenzori din cadrul asociatiei de proprietari
In temeiul disp art 55 din L nr 230/2007
serviciul de specialitate din primarie exercita controlul asupra activitatii financiar contabile din cadrul asociatiei de proprietari

Pentru verificare,puteti contracta in nume personal expertiza financiar contabila direct prin expert CECCAR,ocazie cu care sa negociati obiectivele expertizei,intinderea acesteia si pretul de cost al expertizei
1. De cum e adus acasa sa locuiasca, indiferent de varsta.

2. daca lipsiti minim 15 zile intr-o luna puteti face cerere catre presedintele asociatiei sa fiti "scos" de la intretinere pe luna in care ati lipsit. Nu se face calculul pe fragmente de luna, ci pe o luna intreaga. Nu veti plati,in acest caz, curentul electric, gazele si salubritatea.

3. Faceti sesizare la presedintele asociatiei, intrebati cenzorul asociatiei, purtati discutii in cadrul asociatiei ca sa va lamuriti daca intr-adevar fura.
Toata lumea spune ca administratorul fura, dar nu intotdeauna cunosc cum se fac calculele. Din discutii se pot lamuri lucrurile adeseori.