avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț fara minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț fara minori

Buna seara, am 46 ani, sunt căsătorită de 26 ani, am doua fete rezultate din mariaj in vârstă de 22, respectiv 20 ani, studente amândouă, cea mare in alta localitate si cea mică in localitatea unde avem domiciliul. Menționez că deținem un apartament in proprietate comună. De mai mult de 15 ani, datorita nepotrivirii de caracter, relațiile dintre mine și sotul meu s-au răcit si s-au transformat in relații de tip frate și soră, nu bărbat și femeie, soț si soție, si s-au bazat pe un respect formal reciproc . Acum 6 ani, in urma unui incident în care el m-a agresat fizic si pe copii psihic, am plecat de acasa pt o săptămână, dorind să divorțez, insa am realizat ca nu e momentul potrivit pt copii, aceștia putând să o ia pe căi greșite datorită vulnerabilității adolescentei și pe fondul distrugerii echilibrului familial, iar atunci am decis să rămân cu el pentru binele copiilor, chiar dacă in sufletul meu eram foarte nefericită. Acum insa, copii fiind plecați de acasă (cea mica nu prea vine pe acasă decât o data pe săptămână) nu mai imi găsesc rostul lângă soțul meu și nu mai văd sensul sacrificiului meu. I-am spus sotului meu ca vreau sa divorțez, insa el nu e de acord și, la insistentele mele de a merge la un notar sa divorțam de comun acord intr-un mod civilizat si cu bun simț, el mi-a spus să ma duc in instanță, pentru că nu va fi de acord niciodată cu divorțul, indiferent de urmări. Îmi cere să contribui cu jumătate la toate cheltuielile casnice și cele privind întreținerea copiilor, in conditiile in care veniturile lui sunt mai mari decât ale mele cu 65%. Vreau să menționez că tot timpul veniturile noastre au fost folosite la comun de-a lungul anilor pentru întreaga familie. Vă rog să imi spuneți ce șanse am să obțin custodia copiilor si pensia alimentară si care sunt urmarile dacă părăsesc domiciliul conjugal. Vă mulțumesc frumos
Ultima modificare: Marți, 10 Iulie 2018
ContSters484183, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters484183 , utilizator 15:46, 11 Iulie 2018
Ambele fete sunt majore, ceea ce inseamna ca nu se mai pune problema asa zisei "custodii". Practic ambii soti aveti obligatia de a plati intretinere copiilor pana la implinirea varstei de 26 de ani cel mult daca aceastea se afla in continuarea studiilor.
Mulțumesc frumos, deci nu se pune problema abandonului de familie dacă părăsesc domiciliul conjugal
Atâta timp cât contribui la întreținerea copiilor
Buna seara,
1. Daca nu va intelegeti DIVORTATI la instanta. Ca vrea sau nu divortul se pronunta.
2. Nu se pune problema exercitarii autoritatii parintesti fetele fiind majore. domiciliul si-l stabilesc singure. La interetinerea lor va trebui sa participati impreuna cu 1/6 din venitul net al fiecaruia pentru fiecare din fete daca sunt in continuarea studiilor dar nu mai tarziu de 26 de ani. Discutati cu fiecare din fete ca sa stie ce si cum.
3. Nu exista nicio prevedere legala cu parasirea domiciliului conjuga si asta nu are nicio urmare.
4. Ma indoiesc ca stand in continuare alaturi de sot faceti un lucru bun copiilor sau dumneavoastra.
5. Va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va ajute.
Ultima modificare: Marți, 10 Iulie 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Va mulțumesc tare mult!

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
1. Daca nu va intelegeti DIVORTATI la instanta. Ca vrea sau nu divortul se pronunta.
2. Nu se pune problema exercitarii autoritatii parintesti fetele fiind majore. domiciliul si-l stabilesc singure. La interetinerea lor va trebui sa participati impreuna cu 1/6 din venitul net al fiecaruia pentru fiecare din fete daca sunt in continuarea studiilor dar nu mai tarziu de 26 de ani. Discutati cu fiecare din fete ca sa stie ce si cum.
3. Nu exista nicio prevedere legala cu parasirea domiciliului conjuga si asta nu are nicio urmare.
4. Ma indoiesc ca stand in continuare alaturi de sot faceti un lucru bun copiilor sau dumneavoastra.
5. Va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va ajute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care sunt riscurile parasirii domiciliului? valul valul Buna ziua si la multi ani. Am si eu o problema si anume: daca o persoana paraseste domiciliul pentru a fi cu altcineva inainte de a inainta divortul care sunt ... (vezi toată discuția)
Divort blonndy_m blonndy_m buna seara!am si eu doua intrebari si as aprecia enorm daca ati putea sa ma ajutati. daca sotul meu din motive necunoscute mie, nu doarme o noapte acasa pot ... (vezi toată discuția)
Abandon de familie, implicatii ContSters93450 ContSters93450 Buna ziua, fratele meu a parasit domiciliul conjugal, mutandu-se la parinti (intentioneaza sa divorteze), intrucat, de ani de zile, relatia cu sotia sa nu mai ... (vezi toată discuția)