Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua
As vrea sa întreb am dat divorț in septembrie 2017,pe 16.05.2018 a venit pronunțarea . As întreba de când se pune cele 30 de zile pt apel.exista si o comunicare ori cum functioneaza,îmi poate explica cineva acestea,pt a o face definitiva trebuie o cerere la primărie si plătit un timbru?VA multumesc anticipat
valenntina, utilizator
Termenul de apel incepe sa curga de la data la care va fost comunicata sentinta, anume 16.05.2018. Pentru legalizarea sentintei, achitati la directia de taxe si impozite o taxa de timbru de 5 lei, apoi mergeti la judecatoria care a pronuntat divortul cu: cerere de legalizare, taxa de timbru in original si o copie a sentintei
Consuela Scarlat, Avocat