Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Detinere de marihuana pentru consum
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Detinere de marihuana pentru consum

Nici nu stiu cum sa incep...Am 24 de ani , sunt din Bucuresti acum ceva timp am fost prins de jandarmerie cu un prieten detinand aproximativ 1g de marihuana . Ne.au chemat la sectia de politie , am dat declaratii . Am recunoscut amandoi ca este a noastra si ca amandoi am contribuit pentru cumpararea acesteia . In declaratie am spus ca am vrut doar sa incercam si am dat declaratii legate de persoana de la care am cumparat , dar aceste informatii sunt vagi pentru ca nu il cunosteam . Politistul mi.a spus ca pot sa stau linistit deoarece nu mii se intampla nimic grav...am inteles ca se va incepe urmarirea penala dar se va clasifica cazul fara prea multe batai de cap pentru ca este o cantitate mica (pana in 0.8) . Ce sfat imi dati ? Ce ar trebuii sa fac ? Voi avea cazierul patat?
Tin sa mentionez ca nu am antecedente penale si nici nu am mai fost prins sau sa am treaba cu oameni care au fost prinsi iar "marfa" cumparata era strict pentru consum nu pentru vanzare.
Nu mai postati acelasi mesaj in mod repetat.
Ati primit deja raspunsuri aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...