Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal pentru deținere de marijuana pentru ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal pentru deținere de marijuana pentru consum. Polițistul mi-a spus ca pot sa stau liniștit deoarece nu mi se va întâmpla nimic grav, este posibil ca totuși să am cazierul pătat?

Nici nu stiu cum sa incep...Am 24 de ani , sunt din Bucuresti acum ceva timp am fost prins de jandarmerie cu un prieten detinand aproximativ 1g de marihuana . Ne.au chemat la sectia de politie , am dat declaratii . Am recunoscut amandoi ca este a noastra si ca amandoi am contribuit pentru cumpararea acesteia . In declaratie am spus ca am vrut doar sa incercam si am dat declaratii legate de persoana de la care am cumparat , dar aceste informatii sunt vagi pentru ca nu il cunosteam . Politistul mi.a spus ca pot sa stau linistit deoarece nu mii se intampla nimic grav...am inteles ca se va incepe urmarirea penala dar se va clasifica cazul fara prea multe batai de cap pentru ca este o cantitate mica (pana in 0.8) . Ce sfat imi dati ? Ce ar trebuii sa fac ? Voi avea cazierul patat?
Tin sa mentionez ca nu am antecedente penale si nici nu am mai fost prins sau sa am treaba cu oameni care au fost prinsi iar "marfa" cumparata era strict pentru consum nu pentru vanzare.
Manuela Rășină, administrator
S-a deschis dosar penal si s-a inceput urmarirea penala in rem sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 4 din Legea 143/2000.
Substanta gasita asupra dvs a fost trimisa la expertizare, iar dupa ce vine rezultatul expertizei si se confirma ca substanta respectiva este drog, se va dispune de catre procuror ca up sa se efecueze in continuare si fata de dvs. Ulterior, veti fi citat in calitate de suspect de DIICOT.
În cazul săvârşirii infracţiunilor prevăzute la art. 4, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri. Asigurati-va apararea.
Mergeți cu avocat la audierea la procuror ca sa va sporiti șansele să scăpați de cazier.
Procurorul o sa vrea sa stie de unde ati cumparat si e posibil sa vrea sa colaborati.Si polițiștii vor asa ca sa il prinda pe cel.de la care ati cumparat.Exista cazuri în care se pun mari presiuni în acest sens si daca mergeți fără avocat...
Ca sa nu va complicati existența mergeți cu avocat ca sa va ajute sa scăpați de tot.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am citit cred ca toate anunturile de pe acest site si nici acum nu imi este clar . Voiam sa va cer parerea in legatura cu pedeapsa ..ce se poate intampla cel mai rau si care este cea mai usoara pedeapsa ? Este necesar un avocat ? Tin sa mentionez ca nu as vrea sa afle parintii

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

S-a deschis dosar penal si s-a inceput urmarirea penala in rem sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 4 din Legea 143/2000.
Substanta gasita asupra dvs a fost trimisa la expertizare, iar dupa ce vine rezultatul expertizei si se confirma ca substanta respectiva este drog, se va dispune de catre procuror ca up sa se efecueze in continuare si fata de dvs. Ulterior, veti fi citat in calitate de suspect de DIICOT.
În cazul săvârşirii infracţiunilor prevăzute la art. 4, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri. Asigurati-va apararea.

Avocatul va poate ajuta in toate privințele.
Pot sa fac puscarie ? Nu stiu daca imi voi lua un avocat pentru ca nu cred ca imi permit unul .