Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cazier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cazier

Bună seara intrebarea mea este se trece in CAZIER sau nu ?? Este sentintă DEFINITIVĂ. Complet: C4 PENAL - camera preliminara si fond
Tip solutie: Fără acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. (4) Cod procedură penală raportat la art. 396 al. 10 Cod procedură penală, art. 336 al. 1 Cod penal, art. 83 Cod penal, stabileşte faţă de inculpatul RAD COSMIN GHEORGHE, pedeapsa de 1 an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe. În baza art. 83 alin. (1) Cod penal, amână aplicarea pedepsei de 1 an închisoare pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 84 Cod penal, de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. (1) Cod penal pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Sibiu, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. (1) Cod penal pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune Sibiu. În baza art. 404 alin. (3) Cod procedură penală atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 88 din Codul penal cu privire la revocarea beneficiului amânării aplicării pedepsei şi executarea acesteia în întregime în caz de nerespectare cu rea credinţă a măsurilor de supraveghere, a obligaţiilor impuse şi de săvârşire de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. La data rămânerii definitive, dispune comunicarea prezentei hotărâri la Serviciul de Probaţiune Sibiu. În baza art. 274 alin. 1 Cod procedură penală raportat la art. 272 alin. 1 Cod procedură penală obligă inculpatul Rad Cosmin Gheorghe la plata sumei de 500 lei reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 07.03.201
Document: Hotarâre 107/201 07

Se inscrie in cazier judiciar dar dupa 2 ani se sterge.
Va fi o inscriere provizorie in cazier pe durata termenului de supraveghere de 2 ani si, daca nu se mai intampla nimic penal in acest timp, la expirarea celor 2 ani se sterge automat.
Bună ziua dacă a trecut un an de la sentința definitivă respectiv un an de supraveghere nu pot sub nici o forma să șterg fapta de la cazier? Mulțumesc mult pentru informatie
Bună ziua,
Nu. Trebuie să treacă cei 2 ani de supraveghere fără a mai fi săvârșită vreo altă faptă penală.

tiramysu80 a scris:

Bună ziua dacă a trecut un an de la sentința definitivă respectiv un an de supraveghere nu pot sub nici o forma să șterg fapta de la cazier? Mulțumesc mult pentru informatie