Forum Discuţii juridice Executare silită OPINIE GENERALA INTERESANTA
Discuție deschisă în Executare silită

OPINIE GENERALA INTERESANTA

Va solicit opinia vis-a-vis de urmatoarea speta :
Sunt utilizatorul unui autoturism pe care-l am in baza unui contract de leasing incheiat cu firma a carui administrator sunt.Firma respectiva se afla in procedura de faliment,in stadiul de a avea deja administrator judiciar,de
a fi intocmita lista cu creditorii inscrisi la masa credala (inclusiv firma respectiva de leasing) urmand ca la urmatorul termen de judecata sa-mi fie
stabilita raspunderea personala pentru debitele firmei.In aceste conditii,intrucat continui sa folosesc auto respectiv,achitat in procent de
90%,dar a carui diferenta de valoare nu sunt in posibilitatea de plata iar
firma de leasing solicita predarea masinii,doresc sa-mi explicati daca aceasta
se poate indrepta impotriva mea cu “ceva” penal ? Oricum…urmaresc sa “prelungesc boala” !!!
X-(
S-ar putea indrepta impotriva dvs. cu o plangere penala de "abuz de incredere" de exemplu, si s-ar putea pune un sechestru asiguratoriu/judiciar pe bunul mobil, pana la predarea (silita eventual) a autoturismului, si s-ar putea, eventual, sa se mai solicite de catre firma de leasing "daune/penalitati" etc.
Sincer, nu cred ca este in avantajul dvs. "material", de exemplu, "sa prelungiti boala", insa alegerea va apartine...
conformcontractului de leasing pecare l-atiincheiat neplata redeventelor timpde 60 zile atrage dupasine rezilierea contractului cu platade daune interese si penalitati.fiind in situatia de insolventa oricat a-ti dori sa o lungiti masina tot trebuie sa o returnati leasingului chiar daca a-tiachitat 90% din ea ,consideram ca este bunul societatiipecare o administrati sipt care sunteti responsabil,dpdv penal nu cred ca exista posibilitatea chiar daca se indreapta cu o astfel de plangere pentru abuz de incredere sa va dea urmarire penala,trebuiesc constituite toate laturile infractiunii si nu cred ca sunt intrunite cumulativ asa cum cere legea penala.
succes
MULTUMESC =D>
Eu va ofer o alta parere: sa negociati cu firma de leaseng plata restului ce a ramas de platit, fie anterior, fie in cadrul procedurii falimentului; in acest din urma caz putind, dupa obtinerea titlului executoriu de catre firma respectiva , sa apelati inclusiv la procedura ofertei reale de plata.
Daca se poate, bine, daca nu, ma raliez parerii de a restitui autoturismul.
ContSters36411, utilizator
ma scuzati,daca nu le dati auto o perioada de cateva luni pana obtin hotarare judecatoreasca nu au ce face,pana atunci poate faceti rost de bani.Interesul dansilor este sa o recupereze cat mai repede ptr.ca suma datorata este mica.multumesc