Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Art. 49 Cheltuielile asociaţiei de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Art. 49 Cheltuielile asociaţiei de proprietari-lamuriri

Buna ziua, as dori cateva lamuriri legate de Art. 49

Parintii mei locuiesc intr-un apartament la etajul 4 intr-un bloc de apartamente cu 3 scari, Jumatate din locatarii scarii nu locuiesc acolo, fie sunt plecati din tara fie locuiesc la tara. Datorita acestui fapt si ca sunt pensionari , fiecare scara din bloc si-au facut propia asociatie. Ca urmare scara parintilor mei nu au avut asociatie pentru mult timp. Era un locatar care strangea indexul la apa in fiecare luna si il transmitea mai departe. De cateva luni au fost preluati de asociatia blocului vecin. Asociatia are presedinte onorific care nu se implica si este condusa de casiera care face ce vrea ea. Acum cere bani pentru repararea unor tevi la subsol care cred ca au facute fara autorizatie si fara chitata. Deci fara dovada cat s-a cheltuit exact pe materiale si pe mana de lucru si exact ce s-s reparat. Mentionez ca subsolul scarii este plin de apa si dejectii umane pentru ca cei de la subsol ca sa previna refularea WC-urilor s-au spart tevile de scurgere. Sincer nu stiu ce ''reparatii'' au fost facute.
parintii mei refuza sa plateasca acesta suma pentru ca nu este dovedita pe ce reparatii s-au facut. Un alt motiv pentru care refuza sa plateasca aceasta suma este pentru ca vor sa isi recupereze banii pentru reparatia aticului care a fost facuta pe banii mei(fiica lor) si pentru care locatarii tronsonuluii refuza sa plateasca pe motiv ca lor nu le ploua in casa iar casiera motiveaza ca reparatiile au fost facute inainte de a prelua ea scara si ca nu o intereseaza ce s-a facut in trecut.
Casiera le pune penalitati pe aceasta suma in fiecare luna si de asemenea le pune penalizare de 2,2%daca intarzie cu indexul la apa cu 2 zile, fara a astepta trecerea celor 30zile calendaristice si apoi sa aplice penalizarea....

As dori sa explicati ce inseamna din punctul de vedere ar articolului 49 cace inseamna ''orice suma''- ''asociatia stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată.''
Penalizare se puna o singura data la suma datorata sau casiera poate pune acest 0.2% in fecare luna la suma de luna trecuta?

Stiu ca e o situatie mai complicata cea care am relatat mai sus. as aprecia foarte mult sfatul dvs .
cu stima

1-Conform dispozitii in vigoare casierul are limite stricte de competenta
Casiera nu detine autoritatea si competenta sa dispuna de la sine putere executarea de reparatii la parti comune iobil de locuit in comun
2-Chiar daca presedintele este onorific si in fapt nu se implica in solutionarea problemelor cu care se confrunta locatarii,asociatia nu are comitet executiv?
3-Conform dispozitii in vigoare,lunar pe langa lista de intretinere ,adminstratorul de imobil detine obligatia sa prezinte lista distincta in care sa detalieze natura tuturor sumelor impuse la plsta si modalitatea de calcul a cotelor individuale
In asociatia dv se prezinta aceasta lista suplimentara listei de intretinere?
4-In multe asociatii de proprietari exista situatii identice,dar nu este de preferat ca proprietarii sa adopte o pozitie de neplata deoarece reprezentantii asociatieid e proprietari au libertatae sa aplice disp art 49 =penalitati de maximum 0,2%/zi intarziere,art 50=actionarea in instanta pentru recuperare sume cu titlu de restanta,art 51=instituire privilegiu imobiliar
5-Pentru indepartare suspiciuni,este de preferat ca proprietarul=parintii dv sa solicite oficial presedintelui de asociatie ,in temeiul disp art 10 L nr 230/2007 prezentarea documentelor justificative pentru sumele impuse la interetinere
Se mai poate formula contestatie impotriva valorii sumei impuse la intretinere,in termen de 10 zile de la afisarea listei in temeiul disp art 12 A al c si d HG nr 1588/2007
Presedintele de asociatie este obligat sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
ynocentta a scris:

3-Conform dispozitiilor in vigoare,lunar pe langa lista de intretinere, adminstratorul de imobil detine obligatia sa prezinte lista distincta in care sa detalieze natura tuturor sumelor impuse la plata si modalitatea de calcul a cotelor individuale.
In asociatia dv se prezinta aceasta lista suplimentara listei de intretinere ?
5-Pentru indepartarea suspiciunilor, este de preferat ca proprietarul sa solicite oficial presedintelui de asociatie, in temeiul disp art 10 L nr 230/2007 prezentarea documentelor justificative pentru sumele impuse la intretinere.
Se mai poate formula contestatie impotriva valorii sumei impuse la intretinere,in termen de 10 zile de la afisarea listei in temeiul disp art 12 A al c si d HG nr 1588/2007
Presedintele de asociatie este obligat sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile

Așa este, mai ales pe baza acelui articol 10 din Legea 230/2007, noi, proprietarii avem drepturi extrem de explicite, să ni se arate dacă e legal și corect ceea ce s-a afișat pe listele de plată lunare, altfel totul e ilegal !
Invocați mai ales Legea 230/2007, art. 2 pentru a vă arăta legalitatea tuturor sumelor cerute pe lista de plată, dar asta strict conform legilor ! Dacă nu vă răspund la Petiție, faceți o acțiune în Instanță împotriva conducerii Asociației și veți avea câștig de cauză sigur - vedeți spețe de tipul ăsta, mai ales pe www.rolii.ro