avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIC tata, mama studenta
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIC tata, mama studenta

Buna ziua. Rog suport in urmatoarea situatie: mama studenta, naste intr-o saptamana, tatal angajat Isi va lua CIC. Sunt recent casatoriti. Mama sta la parintii care sunt plecati din tara. I s-a eliberat carte provizorie intrucat nu este proprietarul acasă sa dea declarație. Tatal copilului are ci de Vrancea si ii este necesar ci de Brasov pentru CIC. Asa este? Tatal viitoarei mămici revine in țara peste o săptămana dar e posibil sa nu fie gata ci-ul pana naște mamica, resp pana trebuie depus dosar CIC. Stiu ca acest co de îngrijire copil se solicita dupa cele 42 zile de prenatal ale mamei. In acest caz nu se aplica, mama fiind studenta la stat, la zi. Rog ajutor pentru acești copii. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Nico1974Gramada , utilizator 20:28, 8 August 2018
Pot primi raspuns? Multumesc
Niciun raspuns? Mama a nascut si i se cere un an tatalui la actualul loc de munca, pe 5 sept. E legal? Menționez ca a primit doar săptămana aceasta co legal. Mama a născut duminica. Multumesc !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dosarul se va depune la Primaria unde tatal are domiciliul/resedinta (viza de flotant).

Termen depunere : 60 de zile lucratoare de la data nasterii copilului.

Eligibilitate CCC : minim 12 luni in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni, safi realizat venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit
Multumesc pentru raspuns
Ultima modificare: Miercuri, 8 August 2018
Nico1974Gramada, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu creștere copil Alex04041982 Alex04041982 Am un copil de 1 an si 8 luni,sotia primește indemnizația.eu in iulie fac un an de când lucrez.întrebarea mea este daca ,după cum am înțeles.pot intra ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil Lps ped Lps ped Buna ziua! Va prezint situatia urmatoare: Am lucrat, dupa cum urmeaza: 15 sept. 2015-15 iun. 2016 15 sept. 2016 -16 iun. 2017 Acum voi avea contract tot ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie cic- somaj tehnic saccontala saccontala Buna ziua, Ma numesc Daniela Bularda si incepand cu data de 15 februarie 2009 sunt in concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului. Copilul s-a nascut ... (vezi toată discuția)